Długość ciała człowieka zmienia się stopniowo, choć w całym życiu wyróżnia się te fazy, w których wzrost zmienia się naprawdę dynamicznie. Po 12 pierwszych miesiącach życia dziecko jest o 50% wyższe niż w chwili urodzenia. Dwuletnie dzieci zyskują 10-12 cm rocznie, w następnych dwu latach przyrost osiąga poziom 6-8 cm. Później wzrost postępuje średnio o 5 cm każdego roku, aż do okresu pokwitania, gdy rośnie się nawet 10-13 cm.
Wakacyjne centymetry
Od czego zależy wzrost człowieka? Od genetycznych uwarunkowań, od snu, gospodarki hormonalnej organizmu, diety, poziomu stresu i innych. A czy obiegowa opinii, że dzieci szczególnie intensywnie rosną w czasie wakacji jest prawdziwa? Wydaje się, że tak, spada bowiem poziom stresu, który hamuje hormony odpowiedzialne za wzrost, zmienia się również dieta. Spożywa się więcej warzyw, owoców, które dostarczają minerałów i witamin, a dodatkowy ruch podkręca metabolizm. Wystarczy odnotować zdziwienie, czasem niedowierzanie, które towarzyszy pierwszym powakacyjnym spotkaniom, by uwierzyć w wakacyjne ekstra centymetry. Wrześniowe aleś urósł! nie cichnie do pierwszych kartkówek i trudno się temu dziwić.
Wesołe kolomiarki
Jak właściwie samemu sprawdzić, czy dziecko rośnie i ile właściwie ma wzrostu? Najlepiej w bardzo popularny, łatwy i jednocześnie zabawny sposób – korzystając z koloromiarek Monumi. Przyklejane w progu drzwi, na ścianie pokoju czy łazienki dostarczają precyzyjnych informacji o aktualnym wzroście dziecka. Zamiast wizyt u lekarza lub korowodów z krawiecką taśmą możemy wspólnie z dzieckiem bawić się koloromiarkami. Do wyboru bardzo dekoracyjne i oryginalne wzory – straż pożarna, psia rakieta, kamienica, zamek księżniczki, kwiatowa królewna – które zdobią wnętrza i cieszą oko. Postępy można kolorować, np., farbkami, kredkami, flamastrami – taka cotygodniowa rutyna to niemała frajda i kolejna okazja do świętowania. I kolejny argument w rozmowach o wapniu, białku, witaminach i innych pysznościach, których w diecie dziecka zabraknąć nie może!