Kolorowanie w jesiennych tonacjach – o kredkach i kolorach jesieni

Kolory jesieni tworzą szczególną paletę kolorystyczną, która aż kusi, by przenieść ją na papier. Od późnego lata po okres pierwszych przymrozków zwiastujących zimę, natura kipi kolorami, których trudno uświadczyć o innych porach roku. Wystarczy wyjrzeć przez okna, pójść do parku, ogrodu, by doświadczyć na wskroś oryginalnej palety barw.

Pomarańcze, żółcie, beże, fiolety, czerwienie, zielenie tworzą kompozycje, które imponują różnorodnością i jednocześnie harmonią. Czy można dotrzymać kroku naturze, czy można oddać jej bogactwo? Można, warto i należy!

Kolorowanie

Kolorowanie jest twórcze, rozwija i daje wiele satysfakcji. Uczy kolorów, uczy kolorystycznej harmonii, uświadamia tonalność barw, zasady tworzenia kolorów – jest artystycznym abecadłem twórcy, nie tylko tego, który mieni się być kolorystą. Kolorowanie ma też swój terapeutyczny wymiar: relaksuje, uspokaja, pozwala zapomnieć o kłopotach. Zarazem poprawia koncentrację, uczy cierpliwości, wyzwala emocje, uwalnia kreatywność i wyobraźnię. Najmłodsi dzięki kolorowaniu poznają i uświadamiają sobie kształty, poprawiają zdolności motoryczne (mała motoryka), ćwiczą precyzję ruchów, dzięki czemu łatwiej przyswajają naukę chociażby pisania. Kolorowanie jest też z reguły pierwszym krokiem do artystycznego świata, nauki rysunku i malowania. Na dziecięcych kolorowankach nierzadko można zauważyć autorskie dodatki w postaci drobnych wzorów, niewielkich rysunków – to znak twórczych potrzeb i sygnał, że czas na następny krok.

Kredki na jesień

Kredki to świetne narzędzie do kolorowania i na ogół pierwsze, po jakie się sięga. Przy tym bardzo wygodne, czyste i niewymagające. Kredki są bardzo intuicyjne i nie wymagają większego zaplecza. Wraz z rozwojem umiejętności pojawiają się nowe wyzwania i potrzeby w postaci np. blenderów, wiszerów, kredek akwarelowych. Ale na początek wystarczą papier, temperówka i gumka. Jesienne wieczory, które szybko się zaczynają i niepostrzeżenie przechodzą w noc, to doskonała pora na kolorowane sesje z kredkami. Kredkowy warsztat szybko się otwiera i łatwo zamyka, nie musimy szczególnie zabezpieczać prac, a same narzędzia wystarczy schować do pudełka.

Kolory Staedtler

Przy wyborze kredek warto zwrócić uwagę na ich trwałość, rodzaj obudowy, kruchość tworzywa. Jakość użytych materiałów zwróci się i pozwoli skupić tylko i wyłącznie na twórczości. Kredki Staedtler dzięki wysokiej pigmentacji zapewniają intensywne kolory. Są przy tym odporne na złamania, nie kruszą się przy temperowaniu i zapewniają komfort pracy. Kolorystyczne bogactwo stawia przed wyborem, jaki zestaw wybrać, który najpełniej pozwoli oddać złożoność barw jesieni? Im większy zestaw, tym łatwiej o pożądany kolor. Kredki bowiem nie mieszają się ze sobą, choć nakładając je warstwami można uzyskać nowy ton – ale to dla osób z pewnym doświadczeniem. Decydując się na duże zestawy, np. Staedtler Design Journey (48 lub 72 kol.), trójkątne Noris (36 kol.) lub sześciokątne Noris (36 kol) poszerzamy możliwości, zapewniamy sobie dostęp do kolorów podstawowych oraz wielu odcieni, w tym też tych najbardziej subtelnych i trudnych do samodzielnego uzyskania. Jesień to kolorystyczne wyzwanie, podołamy mu z radością i satysfakcją, gdy nasza paleta będzie co najmniej tak kolorowa, jak pora roku, o której mowa.