Z literatury znamy przykłady pamiętników, których pierwsze karty zapisywane były 1 stycznia lub w jego okolicach. Nowy Rok sprzyja postanowieniom o nowych wyzwaniach i prowadzeniu bardziej uporządkowanego trybu życia. A w tym pomagają codzienne zapiski, z których może się urodzić pamiętnik.
Pamiętnik zachęca do refleksji i zastanowienia. Czytany po latach staje się sentymentalną podróżą i bezcennym źródłem osobistej historii. Nawyk prowadzenia osobistych zapisków ma również walory edukacyjne. Sięgając po pióro, dzieci wzbogacają swój słownik, uczą się komunikacji, prowadzenia logicznego wywodu, nadawania formy przemyśleniom. Prowadzenie pamiętnika może stać się pasją, z której korzyści wiele, a strat żadnych.
Jak zachęcić do prowadzenia pamiętnika?
Mówienie o edukacyjnych walorach może pomóc, ale nie musi. Natomiast efektowny notes, z którego stworzymy pamiętnik, przykuwa oko i wzbudza zainteresowanie, jak każdy piękny przedmiot. Notesy M&G to bogactwo designu, oryginalna grafika, ciekawa kolorystyka i duży wybór różnego rodzaju okładek, wzorów kart i liczby stronic. Idealny materiał na pamiętnik i do pasowania na pamiętnikarza.
Okładka
Warto, by forma pamiętnika wyróżniała się, by nie kojarzyła się z zeszytem, który raczej pachnie szkolnym obowiązkiem, a nie swobodną twórczością. Ciekawy design, kolorowa okładka wprowadza wątek zabawy, bez której trudno o kontynuację pamiętnikarskiej pasji. Radosne kolory notatników Cherry, ciekawe grafiki z okładek notatników Blossom są zachęcające i sprawią, że pamiętnikarskie hobby rozkwitnie. Warto też zwrócić uwagę na grubość okładki i jej walory „ochronne” – te sporządzone z tworzywa PP (Brulion na spirali, notatnik Cheri) nie wchłaniają brudu, są odporne na wilgoć i łatwo czyszczą się.
Ile stronic?
Nie straszmy dzieci notesami o grubości cegły. 60, 70, 80 kartek to liczby, za którymi kryje się całkiem realna szansa na podołanie przedsięwzięciu. Ich zapełnienie to co najmniej kilka tygodni wieczorów spędzonych nad zapiskami. Każdy kolejny „tom” to z jednej strony wyzwanie, z drugiej – potwierdzanie swojego hobby. I okazja sięgnięcia po nowy notes z nieskazitelnymi gładkimi stronicami.
Format
Rozmiary pamiętnika powinny być kompaktowe. Uwzględniać wygodę pisania i różne okoliczności, w których najdzie potrzeba przelania myśli na papier. Notesy M&G w formatach A5 i B5 wciąż zapewniają komfort, a przy tym nie zajmują dużo miejsca – w sam raz do szkolnego plecaka. Można ich używać na przerwie, w tramwaju albo na matematyce pod blatem szkolnej ławki!
Kratka, linie, gładka biel, ivory?
Tu zdajmy się na preferencje pamiętnikarzy. Co kto lubi i jak mu łatwiej. Drobne linijki będą idealne dla uczących się sztuki stawiania liter, bardziej zaawansowani wybiorą kratkę, ci z idealnym wyczuciem linii wybiorą gładkie karty – notesy M&G zapewniają wszelkie wzory. Ale wybór może też zależeć od zgoła niepragmatycznych czynników. Chociażby notatnik Cheri z niecodziennym i pięknym kremowym kolorem kartek. Ileż czasu musi upłynąć, by zwyczajowa biel nabrała tak szlachetnej patyny?