Wielkanoc to fantastyczny czas, który wymaga jednak co najmniej równie fantastycznej oprawy. Uginające się pod ciężarem smakołyków stoły można uzupełnić świątecznymi ozdobami, tak by było nie tylko syto i smacznie, ale również pięknie. Warto zatem sięgnąć po masę Fimo.
Wielkanocna symbolika
Wielkanocne motywy sięgają bogatej symboliki odradzania, witalności, nadziei. Stąd też obecność zajączków, baranków, kraszanek, kurczaczków na stołach i w wiklinowych koszyczkach. Wszystkie je możemy namalować, narysować, wyciąć, a nawet własnoręcznie wyszyć. Możemy również, sięgając po masę Fimo, stworzyć przestrzenne ozdoby, które będą cieszyć oko przy świątecznym śniadaniu.
Masa Fimo
To bardzo elastyczna masa polimerowa, którą w bardzo prosty sposób można dowolnie formować. W obróbce reaguje jak plastelina, jest miękka, łatwo poddaje się dłoniom i przybiera pożądany kształt. Jest przy tym bezzapachowa i bezpieczna w użyciu – również dla najmłodszych. Zestawy Fimo prezentują bogatą paletę kolorystyczną, znajdziemy tu pastele, soczyste czerwienie, mocne, nasycone barwy, ale także subtelne kolory ziemi. Uformowany model – po utwardzeniu w piekarniku – można dodatkowo zdobić, malować, lakierować.
Wielkanocne zwierzaki i nie tylko
Doświadczeni w pracy z modeliną artyści tworzą modele z jednej bryły. Początkujący mogą zacząć od uformowania jaja, z którego stworzą wielkanocną pisankę. Odpowiednie warianty „jaja” posłużą jako tułów dla kurczaczków, zajączków i baranków. Doklejając detale w postaci dziobów, łap, uszu stworzymy wielkanocne ozdoby. Najmłodsi znajdą frajdę w zabawie z zestawami Air Basic (piękne wielkanocne kury) albo Kids (Farma, Zwierzaki), które opatrzono prostymi tutorialami. Wyczarowane z nich wielkanocnych zwierzątek jest naprawdę proste.
Krok po kroku z Fimo
Przed przystąpieniem do lepienia wielkanocnych motywów, warto zadbać o stworzenie odpowiedniego warsztatu pracy – powierzchnia powinna być sucha i oczyszczona. Dobrym pomysłem jest użycie papieru pergaminowego albo do pieczenia jako podkładki, tak by masa nie przywierała do powierzchni. Stworzony model umieszczamy w piekarniku na ok 20-30 min, w temperaturze ok. 110° C. Tworząc modele, warto korzystać z narzędzi (nożyki, wałki, gąbki), które ułatwią pracę, pozwolą w łatwy sposób nanosić zdobienia i precyzyjnie formować detale. Utwardzone i ostudzone formy można dowolnie zdobić, by nadać jej iście wielkanocny charakter. A potem pozostaje tylko umieścić je w na stołach, w wiklinowych koszyczkach, umaić je bukszpanem, rzeżuchą i gałązkami bazi.