Świąteczna choinka w naszej tradycji to podstawa. Bez niej jakoś tak łyso, czegoś brakuje i nie wiadomo, gdzie te wszystkie prezenty. Czy to prawdziwa, pachnąca lasem, czy to sztuczna – takie czasy! – zawsze zwiastuje, że święta tuż-tuż. Ubieranie choinki to w wielu domach rytuał, równie ważny jak kolędy, opłatek i sianko pod obrusem. Jak bardzo zadomowiony i osobisty to rytuał niech świadczy językowy zwyczaj – choinkę „ubieramy”, jakbyśmy mieli do czynienia z pełnoprawnym członkiem rodziny.
W dekorowaniu choinki ścierają się dwie szkoły, jedna powtarza ten sam wzór od lat, z tymi samymi bombkami, łańcuchami i innymi ozdobami, które zadomowiły się w rodzinie od pokoleń. Druga poszukuje, udoskonala, stawia na efekt świeżości i zaskoczenia. Nie stroni przy tym od ozdób DIY, wykorzystując okazję do popisania się inwencją i twórczym zmysłem. Osoby z artystycznym zacięciem z pewnością zainteresują się masą Fimo.
Fimo
Bardzo plastyczna i łatwa w obróbce masa pozwala wyczarować cuda i cudeńka. Jest idealna dla osób wyrobionych w modelowaniu i tworzeniu ozdób przestrzennych, ale również dla artystów początkujących. Masę można dowolnie kształtować, ozdabiać, grawerować używając dłoni, a w razie potrzeby także specjalnych narzędzi np.: wałka, nożyka rollera, gąbki. Ich użycie pozwala na precyzyjne działania i znacznie ułatwia realizację projektu. Masa Fimo nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczą domowe warunki i zwykły piekarnik, w którym efekty pracy utwardzają się w temperaturze 110° przez 20-30 min.
Bombki
Klasyczne bombki to wciąż najpopularniejsza choinkowa ozdoba. Wykonanie ich z masy Fimo jest wyjątkowo proste – przypomina lepienie kuli śniegowej, którą następnie należy zawiesić na gałązce. Co też nie jest trudne, utwardzoną masę wystarczy nawiercić, a przez otwór przepleść wstążkę, sznurek, pasemka rafii itd. Bombki mogą być matowe, ale także wyjątkowo świąteczne i glamour, tzn. neonowe (Fimo effect Neon), z połyskiem, brokatowe (Fimo effect). Można je zachować w oryginalnych kolorach lub dowolnie mieszać, tworząc wielobarwne połączenia. A na koniec jeszcze sięgnąć po specjalny lakier (błyszczący lub półmatowy), który uwidoczni strukturę całości i dodatkowo ożywi barwy.
Nie tylko bombki
Oryginalność choinkowych ozdób jest kwestią otwartej głowy i pomysłu. Możemy wykraczać poza bałwanki, renifery, Mikołaje, aniołki i inne popularne świąteczne motywy. Bez żadnych ograniczeń tworzyć dowolne dekoracje, bo jeśli na choince jest miejsce dla dziadka do orzechów, to dlaczego nie ma go być dla pingwina? Najmłodsi chętnie sięgną po zestawy Fimo Kids z popularnymi wzorami dziecięcych zabawek (wieloryb, koala, jednorożec), mając tym samym bardzo osobisty udział w rodzinnym ubieraniu choinki. Zestawom towarzyszą przystępne instrukcje, które sprawią, że proces tworzenia figurek będzie świetną zabawą.
Bez wypalania
Lekkie ozdoby wykonane z masy Fimo air basic, nie wymagają udziału piekarnika. Wysychają w pokojowej temperaturze, a stworzyć z nich można bardzo efektowne ozdoby na choinkę. Specjalna glinka bardzo łatwo się modeluje, a przy tym można ją dowolnie pokrywać kolorem (farbami wodnymi, akrylowymi) i odciskać w niej wymyślne wzory.
Formy do odlewów Fimo
Zestaw Boże Narodzenie to kolekcja świątecznych motywów, których sporządzenie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. Wystarczy formę zalać plastyczną masą, gipsem, woskiem, ale także czekoladą czy galaretką, by stworzyć Mikołaja, rozgwiazdę, renifera albo konika na biegunach i upiększyć nimi choinkę. Trwałość Mikołaja gipsowego jest raczej pewna, natomiast trwałość Mikołaja z czekolady może budzić pewne wątpliwości. Ale to w końcu święta!