Co zabrać na wakacje – kreatywny zestaw młodego podróżnika

Wakacje i letnie urlopy, to ten moment, kiedy obiecujemy sobie, że w końcu nadrobimy zaległości. Różne: książkowe, filmowe i te dotyczące hobby. Jednak jak to się ma do rozmiaru naszych walizek? Zaczynamy się głowić: co zabrać?

Wakacje i letnie urlopy, to ten moment, kiedy odgrażamy się, że w końcu nadrobimy zaległości. Różne: książkowe, filmowe i te dotyczące hobby. Jednak jak to się ma do rozmiaru naszych walizek? Zaczynamy się głowić: co zabrać?

To pytanie tak niewygodne, jak proces pakowania się. Co zabrać, czego nie, i właściwie dlaczego? Z doświadczenia wiemy, że na wakacje zabieramy o wiele za dużo rzeczy, myląc wyjazd z przeprowadzką. Robi się ciasno, ciężko i niewygodnie, a i tak paradujemy w tym samym T-shircie i szortach. I niby to wszystko wiemy i obiecujemy poprawę, a wychodzi jak zawsze. Jak się zatem spakować na artystyczne wakacje:

Zestawy

Życie ułatwi nam zapakowanie gotowych zestawów, które optymalnie zniwelują ryzyko braku „kluczowego” koloru albo narzędzia. 

Nie tylko sztuka

Najczęściej wyruszamy na rodzinne urlopy, miejmy zatem na względzie, że nie chodzi tylko o artystyczne wyzwania, ale również o zabawę. Zwłaszcza taką, która angażuje całą rodzinę, czyli dzieci – deszczowy dzień nad Bałtykiem w towarzystwie znudzonego potomstwa to wyzwanie!

Wybór dyscypliny

Postawmy na jedną technikę, wakacje zawsze są za krótkie i nie liczmy, że zdołamy rzeźbić, malować i rysować, zwłaszcza gdy w planach jest jeszcze zwiedzanie, nurkowanie i piesze wędrówki. 

Malowanie

Podróżowanie ze sztalugami bywa niewygodne. Postawmy na papier, akwarele, akryl lub plakatówki. W końcu nie od formatu zależy artystyczna satysfakcja i w końcu jakoś wytrzymamy bez malarstwa olejnego przez kilka tygodni. Ewentualnie wybierzmy pastele olejne w kredce.

Tipy: zestaw farb akwarelowych Staedtler Noris (12 kolorów. + biała baza i pędzelek); zestaw farb akrylowych Happy Color (24 kolory), zestaw pędzli artystycznych (10 szt., różne kształty i grubości), pastele olejne Staedtler (48 kolorów).

Rzeźba 

Zapomnijmy na chwilę o marmurach i posągach w skali 1:1, przestawmy się na mniejsze formaty i miększe materiały. Plastelina, wszelkie masy plastyczne nie zabierają wiele miejsca, a praca z nimi to radość i wyzwanie.

Tipy: dla najmłodszych zestaw Fimo Kids do tworzenia różnych figurek z instrukcją (6 szt.) albo Fimo Kids z zabawnymi zwierzakami (koala, wieloryb itd., w zestawie dwie kostki z instrukcją); jeśli możemy skorzystać z piekarnika: masa termoutwardzalna Fimo do tworzenia biżuterii i dekoracji (12 szt.) albo uniwersalna w rześkich kolorach lata (mango, jagoda, pistacja – 4 szt.). Przy tej okazji warto wspomnieć o plastelinie Happy Color. Zestawy 12 lub 24 kolorów tworzą naprawdę niezłą paletę możliwości. Znajdziemy tam też ukryte skarby: kolory neonowe i brokatowe.  

Rysunek, szkic, kolorowanie

To bardzo wdzięczna dyscyplina wakacyjna, wystarczą papier, kredki, flamastry, może węgiel. Pamiętajmy jednak o detalach: brak gumki lub temperówki może popsuć najlepiej zapowiadającą się sesję.

Tipy: zestaw dwukolorowych flamastrów Staedtler (120 kolorów); flamastry wodoodporne Staedtler (36 kolorów); kredki świecowe twistery M&G (48 kolorów); zestaw pisaków pędzelkowych M&G (24 kolory); kredki sześciokątne Staedtler (72 kolory), kredki akwarelowe Staedtler Noris (36 kolorów); zestaw Staedtler Sketching Set (4 ołówki i 4 pisaki o różnej twardości i grubości + gumka i temperówka), zestaw węgli w ołówku (a więc nie brudzą!) Staedtler Mars (3 szt. Różnej twardości)

Wszystko w jednym

Jeśli przewidujemy, że misterny plan może przegrać ze spontanicznością lub chcemy być przezorni, weźmy pod uwagę zestawy artystyczne do techniki akrylowej, rysunkowej albo bardziej uniwersalne (Domowe Przedszkole, Zwariowane Zwierzaki, Lubię Rysować), zawierające „wszystko” (bloki, kredki, ołówki, farby, gumki, temperówki…). 

Artystyczne wakacje czas zacząć, jeśli o czymś zapomnimy – trudno, to mają być wakacje. A zatem: do widzenia, kilka słów, Pitagoras bądźcie zdrów, canto cantareeee!