Na małą motorykę składają się wszelkie działania wykorzystujące pracę rąk – dłoni i palców. Nie są to umiejętności wrodzone, nabywamy je z czasem w procesie nauki, która zaczyna się we wczesnym okresie dziecięcym. Najczęściej spontanicznie, nieświadomie i poprzez zabawę. Zaczynamy od chwytania niewielkich (ale też nie za małych) przedmiotów, unosimy je, przekładamy i celowo układamy w ustalonym porządku. Finalnie rozwój małej motoryki u dziecka powinien doprowadzić do precyzyjnych ruchów rąk, koordynacji ruchów i używania obu dłoni. Swoboda w używaniu sztućców, przyborów do pisania czy zawiązywanie sznurówek, to właśnie efekt rozwoju małej motoryki.
Jeśli nasze dziecko ma problem z praksją, jego ruchy są zbyt wolne, nieskoordynowane, unika wszelkich zadań manualnych – może to oznaczać deficyty w rozwoju małej motoryki. Jak stymulować tę sferę rozwoju dziecka? Proponując zabawy i zajęcia angażujące ręce, dłonie, ramiona, palce. Idealne będą zatem wszelkie zabawy plastyczne – malowanie, rysowanie, odwzorowywanie kształtów, kolorowanie itd.
Świetne efekty dają zabawy z modelinami, np. plasteliną czy też własnym sumptem wykonaną masą solną. Idealna do tego rodzaju zabaw jest też masa termoutwardzalna Fimo. Obłędnie kolorowa, mieniąca się wesołymi intensywnymi kolorami, z dodatkowymi efektami (perłowy, metaliczny, brokatowy, pastelowy itd.) – wręcz kusi i zaprasza do zabawy. Można ją swobodnie kawałkować, rolować, lepić, formować z niej najróżniejsze kształty i figury – przy tych czynnościach wykształca się mała motoryka. Ruchy stają się skoordynowane, płynne, mięśnie odpowiednio napinają się, tworząc odpowiednie nawyki ruchowe. A dziecko zyskuje odpowiednią pewność siebie, nowe umiejętności – chociażby nauka pisania – nie będą już takie straszne!
Masa Fimo inspiruje i stwarza przeróżne możliwości – można z niej tworzyć ozdoby dla lalek (albo same lalki), biżuterię (tą mniej i bardziej „dorosłą”), ozdoby na doniczki, mozaiki, zawieszki… Efekt pracy – tu dodatkowe emocje – wystarczy włożyć do piekarnika (ok. 30 min, temp. 110° C), by uzyskać skończony, utrwalony wzór. Do zajęć z masą można też użyć precyzyjnych narzędzi: wałków, nożyków, rollerów, które pozwolą dopracować projekt, a przy tym zintensyfikują pracę małych dłoni. Masa Fimo uczy i bawi, a przy tym rozwija wyobraźnię i plastyczne zdolności. Nie jest nudnym i powtarzalnym ćwiczenie korekcyjnym, które dzieci raczej nuży, a po prostu okazją do miłego spędzenia czasu, która wspomaga rozwój dziecka.