Jak się włączyć w obchody Dnia Wojska Polskiego?

15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, obchodzimy Dzień Wojska Polskiego – święto, w trakcie którego żołnierze organizują pikniki, defilady, prezentują techniczne osiągnięcia rodzimej wojskowości. To nierzadko duże przeżycie dla najmłodszych.

Jak się włączyć w obchody Dnia Wojska Polskiego? Wykonując i prezentując samodzielnie wykonane z tej okazji dekoracje i ozdoby, ale nie tylko.

  • Proporzec Marynarki Wojennej

Przy okazji świąt państwowych nie morze zabraknąć barw narodowych, ale przy tej szczególnej okazji – Dzień Wojska Polskiego – warto zwrócić uwagę na flagi i proporce różnych rodzajów sił zbrojnych. Interesujący jest zwłaszcza proporzec marynarki, który można zrobić za pomocą farb – akrylowych, plakatowych – którymi nanosimy na białym kartonie odpowiedni wzór. Jest to krzyż komandorski w biało-czerwonych barwach na biało-czerwonym tle. W środku krzyża rysujemy białe ramię zbrojne w miecz. Całość osadzamy przy pomocy kleju na patyku.

  • Karty z dystynkcjami

Kapitan to cztery gwiazdki, porucznik – trzy, ale sierżant i plutonowy to już za bardzo nie wiadomo. Ordynując dzieciom prostą zabawę, można być pewnym, że trwale przyswoją informacje kryjące się na wojskowych pagonach. Ze sztywnego kartonu Happy Color wycinamy 22 karty. Na jednej stronie malujemy dystynkcję, na drugiej podpisujemy ją. W gronie maluchów rozdajemy karty, a zabawa polega na prezentowaniu jednej strony z pytaniem o nazwę stopni bądź opis dystynkcji. Po trzech „rozdaniach” wszystko będzie jasne i czas będzie sięgnąć po stopnie marynarskie, ze szczególnym uwzględnieniem bosmana.

  • Lotnicza szachownica

Polscy lotnicy, ci współcześni, ci ze słynnego Dywizjonu 303, oznaczają wojskowe samoloty słynną biało-czerwoną szachownicą. Można ją bardzo łatwo wykonać, nawet jeśli nigdy nie siedziało się za sterami powietrznego statku. Uproszczona szachownica to kwadrat podzielony na cztery mniejsze, które przeplatają się barwami, poczynając od lewego górnego boku – biały, czerwony, biały, czerwony (przed 1993 r. było odwrotnie). Można ją wykonać z kartonu, brystolu, pokolorowanego dobrze kryjącymi akrylami z serii Happy Color. Pamiętajmy, że podobnych szachownic używają nasi skoczkowie narciarscy (za specjalnym pozwoleniem wojskowych władz)!