Kartka świąteczna

Karta świąteczna malowana flamastrami, cienkopisami, pisakami, zakreślaczami Staedtler

Święta to powrót do tradycji, okazja do ich przypomnienia i wykazania się własną inwencją. Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek zdaje się być nieco przyblakły, a szkoda. Wszak cieszyły i dowodziły, że ktoś pamięta i dobrze życzy. Własnoręcznie wykonana kartka, może ożywić ten dobry zwyczaj

Do wykonania kartki potrzebny jest blok z arkuszami o wysokiej gramaturze lub brystol – musi unieść dekorację i dobrze znieść trudy pocztowych podróży. Gramatura ok 200 jest bezpieczna. Klasyczny pocztowy to format A6 (10,5 x 14,8 cm) – czyli „podwójnie” złożony format A4.

Używając flamastrów, zakreślaczy, cienkopisów i pisaków Staedtler, nie naruszymy struktury papieru, nie rozmięknie się, nie będzie falował i zachowa swój pierwotny stan. Do niedużych obrazków – tak można potraktować kartkę – można użyć flamastrów pędzelkowych Metalic Brush. Zapewniają świetny efekt również na ciemnym tle, a w połączeniu z innymi kolorami tworzą bardzo interesującą świetlistą kompozycję. Całości dopełnią życzenia napisane metalicznym pisakiem do kaligrafii Staedtler (Metalic calligraphy).

Użycie właściwego narzędzia do pisania jest tu kluczowe. Tekst nie powinien się rozmazać, a słowa powinny być czytelne niezależnie od warunków pogodowych. Pisaki dwustronne Lumocolor są nie tylko wodoodporne, ale również nie poddają się działaniom światła (do 3 lat). Cieńsza końcówka (0,6 mm) jest idealna do pisania i tworzenia detali, grubsza (1,6) do kolorowania.

Większe partie do kolorowania lub tworzenia tła możemy uzyskać stosując zakreślacze. Te z serii Textsurfer wypełnione są pigmentem na bazie wody, który nie blaknie i szybko schnie (2-4 s), można więc kontynuować pracę bez zbędnych przerw. Dostępne w różnych zestawach, kolorystycznych pozwalają stworzyć naprawdę wielobarwne kompozycje – w wersjach pastelowych, vintage i classic.

Nie musimy ograniczać się tylko do rysowania i malowania. Prosty kolaż, na który złoży się wycinanka podrasowana techniką flamastrów, umożliwi stworzenie ciekawszego projektu. Naklejona na kartkę choinka może być uzupełniona narysowanymi detalami. Subtelny szkic bombek, światełek przy użyciu cienkopisów Staedtler Triplus nada kartce lekkości i wzbogaci fakturę całości.

Używając flamastrów, pisaków i zakreślaczy, musimy pamiętać, że możliwości mieszania kolorów są bardzo ograniczone – kolory możemy przyciemniać, ewentualnie rozjaśniać (przy użyciu blendera). Stąd też warto pamiętać, że Staedtler to wielobarwne zestawy i złożone gama pojedynczych narzędzi – np. cienkopis Triplus to wybór 60 kolorów (dostępny także w zestawach), flamastry Triplus to mniejsze i większe kolekcje w różnych wersjach kolorystycznych, a zakreślacze to nawet 20 kolorów w jednym komplecie.