Kolorowanie natury

Poprawianie natury sensu nie ma, ale mały make-up nie zaszkodzi. Przyroda inspiruje i wyzwala w nas pomysły dekoracyjne, które cieszą oko prostotą i niewinnością niczym z obrazka. Natura dostarcza ciekawych materiałów o wymyślnych wzorach i niespotykanych fakturach. Nowoczesne media – farby, tusze itd. – podkreślają naturalną ozdobność albo na zasadzie kontrastu, dowodzą siły kolażu i zestawień.

Warto rozejrzeć się wokół siebie właśnie teraz. Wczesna wiosna obfituje w deszcze, lekkie burze i wzburzone morze – te dostarczą odpowiednich materiałów. Wystarczy szeroko rozejrzeć się w trakcie spaceru i sięgnąć po cuda przyrody, fantazyjnie wygiętą gałąź, kształtny kamień, odłamany kawałek kory czy muszlę wyrzuconą na brzeg.

  • Ułożone w drewnianej skrzynce kamienie, rozgwiazdy i muszle stworzą kompozycję, która przypomni o spacerach plażą. Lekko podrasowane kolorami morskie okazy, mogą wyglądać jak piracka skrzynia skarbów, tyle że naturalnych.
  • Wieszak z gałęzi lub rozgałęzionego konaru sprawdzi się w wakacyjnym domku lub altanie na działce. Zawieszony na drewnianych drzwiach uniesie słomkowy kapelusz i podkreśli sielankowy charakter miejsca. Malujemy drewno tak, by uwidocznić jego strukturę.
  • Zawieszone na wyciągniętej z morza belce muszle ułożą się w naturalną kotarę, która ożywi się z każdym podmuchem wiatru. Przeżarte solą czerstwe drewno podkreśli surową urodę ozdoby. Malujemy muszlę, belkę – w zależności od jej stanu.
  • Polne kamienie ułożone w niby to przypadkowy, ale jednak sprytnie skomponowany sposób mogą przybierać kształty zwierząt lub ludzi – wystarczy dorysować uśmiech, biało-czarne łaty (krowa), uszy (zając), uszyska (osioł) itd. Ładne i cieszy, zwłaszcza dzieci.
  • Zasuszone kwiaty, bazie i suchy chrust ułożą się w naturalny bukiet o rustykalnym charakterze, szczególnie dobrze wyglądający na progu domu, osadzony w drewnianej skrzyni czy starej konewce – nawet pordzewiałej. Tusz i farby pięknie dopełnią kolory wysuszonej ziemi.
  • Jeśli mamy starą butlę (np. po oliwie), możemy ją wypełnić warstwami różnych sypkich materiałów – piasku, ziemi, maku. Ważne, by warstwy nie mieszały się i zachowały wyraźną odrębność. Szkło malujmy lub obwiązujemy sznurkiem, kokardami, rafią.

Media do kolorowania natury

Farby akrylowe można używać do wielu podłoży – zarówno do drewna, jak i do kamienia. Wybierając akryl przezroczysty lub półkryjący odsłaniamy naturalną fakturę drewna. Akryl jest po wyschnięciu wodoodporny, może być zatem stosowany także na zewnątrz (zwłaszcza seria farb akrylowych Studio odznacza się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne). Aby zabezpieczyć farbę, możemy użyć werniksu akrylowego.

Aby nadać bardziej przestrzenny charakter dekoracjom, można użyć Perlenu – farby strukturalnej 3D Happy Color, odpowiedniej do szkła, ceramiki i drewna.

Farby temperowe Tempera Premium Happy Color mają bardzo intensywny, żywy kolor i mogą być stosowane do drewna i szkła. Należy jednak pamiętać, że mogą być stosowane tylko we wnętrzach.

Do precyzyjnych rysunków w kamieniu, ale także w drewnie, można zastosować cienkopis permanentny Staedtler Triplus, wodoodporne foliopisy i markery Staedtler Lumocolor Art. Kapitalnie również nadadzą się markery akrylowe MG, które łączą wszystkie zalety farb akrylowych z precyzją markera.

Pamiętajmy, by nie zamalować natury, a jedynie wyeksponować to, co w niej najlepsze!