Kreatywne wspólne rodzinne wieczory

Fimo masa termoutwardzalna

W długie zimowe wieczory, gdy za oknem zimno i ciemno, wszyscy garniemy się do wspólnego stołu i odliczamy dni do nadejścia wiosny. To świetny czas dla rodziny, rozmów, snucia planów i wspólnych zabaw. Wykorzystajmy go bardziej twórczo!

Przy rodzinnym stole możemy zorganizować małe warsztaty plastyczne. Przyda się plastelina, własnoręcznie przygotowana masa solna lub masa plastyczna Fimo marki Staedtler, która jest bardzo elastyczna, podatna na działanie małych dłoni i – co ważne – radośnie kolorowa. Ugniatanie i rozciąganie masy znacząco poprawia motorykę dłoni i palców, uczy przestrzennego myślenia i budzi w dzieciach kreatywność. 

Samo modelowanie, nadawanie konkretnych kształtów uczy myślenia symbolicznego, zasad odwzorowania rzeczywistości, znajdowania cech charakterystycznych – zwłaszcza przy modelowaniu postaci, np. Taty lub Babci. To pozwala zrozumieć zasady tworzenia karykatury – śmiechu przy tym co niemiara. Masa Fimo Air Basic nie wymaga wypalania, utwardza się pod wpływem powietrza w ciągu doby. 

Inny efekt daje praca z masą Fimo Laether Effect. Ta nadaje się do tworzenia np. breloków, bransolet, ozdabiania kubków, luster, psich smyczy – możliwości są nieograniczone. Ta masa również jest bardzo plastyczna, przy tym miła w dotyku, a jej faktura daje efekt skóry. Do utwardzenia wystarczy zwykły kuchenny piekarnik, w którym umieszczamy przedmiot na pół godziny w temperaturze 130 stopni.

Samodzielne tworzenie masy plastycznej samo w sobie jest kreatywnym zajęciem, a przy tym odsłania twórczy warsztat plastyka. Bardzo prosta do wykonania w domu jest masa solna. Na masę solną składa się szklanka mąki pszennej, szklanka soli, pół szklanki mąki ziemniaczanej, niecała szklanka wody. Dokładnie wymieszane składniki stworzą bardzo plastyczną masę, którą wyrabia się równie łatwo, co ciasto na pierogi.

 Tworzymy z niej również ozdoby, płaskie lub przestrzenne rzeźby korzystając z wprawy własnych rąk lub posiłkując się gotowymi kształtami, np. z serii Eco Craft. Po utwardzeniu w domowym piekarniku (60 stopni, 1,5h) i ostudzeniu, zdobimy malując np. akwarelami. Bardzo często w sklepach z rękodziełami widzimy figurki anioła z masy solnej – to bardzo popularny i stosunkowo prosty do wykonania kształt, które będzie ozdobą każdego domu. Od niego można zacząć domowe wieczory plastyczne, które poprowadzą do bardziej twórczych i oryginalnych konceptów. 

Zabawy z masą plastyczną są bardzo wdzięczne i wciągające, a że powstaje wokół z nich nieco bałaganu? Po pierwsze – trudno. Po drugie – to nie bałagan, to artystyczny nieład!