Kredki Staedtler Jumbo – dobry start w artystyczny świat

Słonik Jumbo z bajki Disney’a był nieco gapowaty, niezdarny, a przez to rozczulający i uroczy. Trochę jak palce kilkuletnich maluchów, którym do manualnej biegłości jeszcze wiele brakuje, ale mimo to dzielnie chwytają za kredki, farbki i cokolwiek innego w zasięgu wzroku. Kredki Staedtler z serii Jumbo opracowano z myślą o najmłodszych (od lat 3). W początkowej fazie rozwoju dzieci stosują chwyt pełną dłonią. W późniejszej fazie rozwija się nadgarstek i stawy palcowe – i to jest moment, gdy używając odpowiednich narzędzi można wspomóc malucha w nauce rysowania i pisania.

Rysowanie

Kredki Jumbo, również świecowe, są grubsze niż klasyczne smukłe, które lepiej służą starszakom. Ich rozmiar oraz kształt (przekrój trójkąta) ułatwia chwyt. W trakcie manewrowania, uruchomiają się mięśnie, które w niedalekiej przyszłości doprowadzą do właściwego szczypcowego chwytu. To z kolei pozwoli na swobodę i precyzję ruchów. Specjalny wzór sprawia, że przedmiot nie ślizga się w ręce (kredki woskowe dodatkowo owinięte są w papier), co bywa dokuczliwe i może odwieść dzieci od rysowania. 

Pisanie

Jak ważna jest nauka pisania, mówić nie trzeba. Zaczyna się już nierzadko w okresie przedszkolnym i bywa – a nie musi! – być dla dzieci frustrująca. Dobór odpowiedniego narzędzia wspomoże pierwsze kroki w pisaniu liter. I tu warto postawić na ołówek, a nie długopis, który może sprawiać kłopoty (brudzenie, zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia.).

Bezpieczeństwo

Kupując pierwsze akcesoria do pisania i rysowania (nierzadko traktowane są zamiennie), warto zwrócić uwagę na skład chemiczny. Zestawy Jumbo nie zawierają metali ciężkich ani ftalanów (środki do rozmiękczania grafitu) – jeśli nawet kredki trafią do dziecięcej buzi, nie ma groźby zatrucia.

Odporność

Kredki Staedtler Jumbo wyposażone są w system ABS (Anti Break System), który chroni oprawę przed złamaniem. Sam grafit również jest wzmocniony – otoczony został specjalną wapienną otuliną, znacznie wydłużającą jego żywotność.