Malujemy figurki do gier planszowych

Mimo dużej konkurencji cyfrowych zabawek i gadżetów, gry planszowe wciąż cieszą się wielkim powodzeniem. Lubimy je za prostotę, która pozwala zebrać rodzinę lub grupę przyjaciół pod jednym dachem i cieszyć się własnym towarzystwem. 

Przyciąga sama gra i towarzyszące jej okoliczności – wśród nich możliwość samodzielnego malowania używanych figurek. Malujemy je, nadając im własny charakter lub odnawiamy po latach używania. Radość i satysfakcja dorównują tej, która płynie z samej rywalizacji. Do malowania figurek najczęściej używamy farb akrylowych.

Farby akrylowe są wygodne w użyciu, zmywalne, łatwo oczyścić po nich pędzle, do rozcieńczenia wystarczy woda, są poza tym bezzapachowe – a to bywa istotne. Malujemy „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw pokrywamy większe fragmenty i powierzchnie, na koniec malujemy detale. Nie przesadzajmy z liczbą kolorów podstawowych, ograniczmy się do trzech głównych oraz ich odcieni. Akryle Happy Color można nabyć w zestawach i pojedynczo, paleta kolorów jest wyjątkowo duża i w zasadzie wyczerpuje wszelkie potrzeby artystyczne. Dostępne są w wersji matowej, metalicznej, można je ze sobą dowolnie mieszać i dostosowywać do konkretnych celów. Pośród 66 dostępnych. Mogą one być używane jako baza, do nakładania warstw, uzyskiwania szczególnych efektów, np. światłocienia albo przenikania barw, tworzenia metalicznego połysku. 

Przygotowanie do malowania

  • Figurkę – najczęściej plastikową – należy umyć, używając ciepłej wody oraz np. mydła lub płynu do mycia naczyń.
  • Po wyschnięciu nakładamy podkład, który zwiększy przyczepność i wytrzymałość właściwej farby. Podkład dobieramy do koloru farby – jasny (biały) do jasnej, ciemny do ciemnej, w razie wątpliwości zastosujmy bazę koloru szarego. Nakładamy od jednej do kilku warstw – czas schnięcia wynosi ok. 24 godzin.
  • Przy dłuższym malowaniu i biorąc pod uwagę, że akryl szybko schnie, użyjmy tzw. mokrej palety – wystarczy arkusz pergaminu, który przedłuży życie farby.

Materiały i narzędzia: pędzle, kleje, lakiery

  • Pędzle – przydadzą się małe płaskie pędzelki do pokrywania większych powierzchni i nakładania podkładu oraz mniejsze do malowania drobniejszych fragmentów, malowania detali i wykańczania.
  • Kleje – figurki należy osadzić na podstawce, najczęściej plastikowej lub drewnianej. Najwłaściwszy będzie tu wikol lub bardziej uniwersalny klej All Craft. 
  • Lakier – werniks akrylowy warto zastosować do utrwalenia i zabezpieczenia kolorów. W zależności od potrzeb i spodziewanego efektu, możemy zastosować wersję z połyskiem – gloss, lub matową – matt.
  • Oświetlenie – ważne jest przy każdej precyzyjnej pracy, ale biorąc pod uwagę standardowy rozmiar figurek oraz ich wielość, szczególnie warto zadbać o lampy i żarówki, które rozjaśnią warsztat pracy i zarazem nie będą przekłamywać kolorów.