MG – markery alkoholowe

Markery alkoholowe są wyjątkowe, nie można pracy z nimi porównać do markerów innego rodzaju czy pisaków. Bazą markeru jest alkohol, a nie olej albo woda, co sprawia, że jest wydajny i tworzy intensywne kolory. Są wszechstronne – nadają się do rysowania, kolorowania, pisania, zdobienia, retuszowania. Ślad markeru szybko schnie, zwłaszcza na papierze. Ale zastosowanie markery alkoholowe mają szersze: metal, szkło, ceramika, co sprawia, że upodobali je sobie amatorzy DIY. Takie markery po wyschnięciu są wodoodporne, dobrze się ze sobą mieszają, łatwo się nimi buduje łagodne przejścia kolorystyczne i cieniuje. 

Dla kogo 

Markery alkoholowe stanowią raczej prostą technikę, chętnie sięgają po nie amatorzy i hobbyści. Nadają się do rysowania, kolorowania i zdobienia. Dzięki temu, że umożliwiają prowadzenie precyzyjnej kreskę i tworzenie detale, są bardzo popularne są wśród architektów, grafików i ilustratorów.

Papier

Najlepszy jest ten, który nie absorbuje w nadmiarze koloru, ale optymalny efekt stworzy ten specjalny, ściśle przeznaczony do markerów alkoholowych. Jest pokryty śliską powłoką zapobiegającą nasiąkaniu, przeciekaniu i zbyt szybkiemu wysychaniu tuszu (co jest istotne przy mieszaniu kolorów). Zbyt szorstki i porowaty papier może zniweczyć pracę, na pewno nie powinno się stosować zwykłych arkuszy do drukarek i papieru do akwareli. 

Wodoodporne

Markery alkoholowe nadają się do używania w otwartej przestrzeni, bez obaw o rozmycie się rysunku. Są trwałe i odporne na wodę, możliwe jest zatem zdobienie donic i innych elementów zewnętrznych. Jedyny minus to umiarkowana odporność na działanie promieni słonecznych, prace na papierze eksponowane w słońcu mogą blaknąć.

Technika rysowania markerami 

Marker powinno prowadzić się lekko i płynnie, w miarę możliwości nie odrywać go od powierzchni. Do większych powierzchni używa się szersze końcówki (6,2 mm), szczegóły tworzy końcówką cienką (3,2 mm). Markery szybko schną, jedna warstwa ok. 1 minuty, warto zatem dobrze rozplanować pracę i unikać dłuższych przerw, tak by ślad był jeszcze mokry. Markery alkoholowe idealnie nadają się do rysunku, także trudnego i złożonego, wymagającego precyzji. Kolory można mieszać, jednak efekt nie jest tak wyrazisty, jak w przypadku farb. Dlatego warto się zaopatrzyć w duży zestaw – M&G oferuje bogate zestawy (30, 40, 60 i 80 kolorów).

Blender

W przypadku markerów alkoholowych rozjaśnianie nie jest najłatwiejsze – też z tego względu warto mieć plan i malować używając kolorów od jaśniejszego do ciemniejszego. To medium nie zawiera czystej bieli, a jedynie kolory zbliżone (dlatego często używa się np. białego pisaka albo nawet korektora). Do rozjaśniania stosuje się bezbarwnego blendera, który także umożliwia cieniowanie i tworzenie płynnych kolorystycznych przejść. Blender pozwala dokonywać korekt, choć w niecodzienny sposób – nie tyle usuwa element do poprawki, co raczej spycha. Blenderem można również uzyskać efekt szorstkiej, porowatej faktury.

Efekt stosowania markerów alkoholowych jest niepowtarzalny i właściwie nieporównywalny do innych mediów. Na pewno przyciąga intensywnością koloru, wydajnością i prostotą techniki, a także uniwersalnością, dzięki której możemy go używać do różnych celów i różnych powierzchni.