O kolorowaniu kredkami

Kredki to kapitalny środek artystycznej ekspresji, ceniony i lubiany zarówno przez profesjonalnych artystów, jak i plastyków amatorów. Kredki są stosunkowo prostą techniką, przy tym wygodną i nie wymagającą większych nakładów ani dodatkowych materiałów (papier, gumka, temperówka w zupełności wystarczą).

Proste i znajome

Kredki i ołówek to na ogół pierwsze narzędzia plastyczne, używane we wczesnym dzieciństwie. Sięgamy po nie intuicyjnie i równie intuicyjnie nimi operujemy. Nie potrzebujemy – przynajmniej na początku – żadnych wskazówek. Technika rysowanie kredkami jest niemal identyczna z techniką rysowania ołówkiem. Tak samo tworzymy kontury, kreślimy precyzyjne kreski i cieniujemy, korzystając z różnych grubości grafitu. Jednocześnie kredki swym kolorystycznym bogactwem przełamują jednokolorowy świat ołówka i pozwalają odpocząć od bieli, czerni i szarości.

Kredki klasyczne

Najlepsze na absolutny początek i kontynuację plastycznych zainteresowań po długich latach przerwy – dla dzieci i dorosłych, po prostu. Wybierając rodzaj kredek, należy zwrócić uwagę na dobór kolorów. Powinny ze sobą harmonizować, tworząc płynne efekty przejścia, co szczególnie istotne przy cieniowaniu. Kolory można ze sobą łączyć, a o finalnym efekcie decyduje również kolejność kładzenia kolorów.  Zestawy Staedtler Design Journey można kompletować i dodawać do siebie bez ryzyka kolorystycznego zgrzytu. Miękki grafit sprawdzi się przy rysunku i kolorowaniu; odpowiednio nasycony kolorem, sprawi, że barwy będą wyjątkowo intensywne. O klasie kredek decyduje też rodzaj drewna – wysokiej jakości i certyfikowane gwarantują odporność na złamanie.

Kredki akwarelowe

Kredki służą nie tylko technikom suchym. Odpowiednio użyte, z niewielkim dodatkiem wody, dają efekt akwareli. Możemy kreślić rysunek zmoczonym lekko grafitem bądź suchą kreskę rozmyć wilgotnym pędzelkiem. Powstanie bardzo realistyczne wrażenie użycia klasycznej akwareli. Kredki akwarelowe dają wiele satysfakcji, a dzięki swej uniwersalności pozwalają łączyć i ćwiczyć różne techniki plastyczne.

Kredki pastelowe

Bardzo cenione za dekoracyjne zalety kolorystyczne i ciekawe faktury, które powstają przy ich użyciu. Wykonane są z pigmentu, łącznika (kreda, glinka) oraz łączącej całą mieszankę gumy tragantowej – co daje konsystencję ciasta. Pośród pasteli najpopularniejsze są: suche, które przypominają nieco kredę i tak jak ona lekko się pylą, oraz olejne – bardziej zwarte i przyczepne (dzięki zawartości wosku). W zależności od kąta nachylenia nadają się i do malowania, i do rysowania, a pastele olejne dodatkowo po rozpuszczeniu dają efekt farby olejnej.

Kredki świecowe

Szczególnie popularne wśród dzieci. Są łatwe w użyciu, nadają się do rysowania nawet jak są połamane. Nie obudowane sztyftem całe są kolorem, stąd też ten dziecięcy zachwyt nad ich bezpośrednim oddziaływaniem. Staedtler stosuje jedynie papierową osłonkę, która chroni przed brudzeniem i ułatwia chwyt. Są miękkie, łatwo się nimi rysuje i koloruje duże powierzchnie, co wzbudza dodatkowy entuzjazm wśród najmłodszych.

Nie tylko sztuka

Nie tylko dla artystycznej ekspresji sięgamy po kredki, ale również – coraz częściej – dla osiągnięcia relaksu. Codzienny stres skutecznie rozładowujemy, bawiąc się kolorowankami. Prostota i kontemplacyjny rytm czynność relaksują i pozwalają na złapanie oddechu. Specjalnie książeczki do kolorowania, oferują wzory, które działają na umysł, a jedynie przy okazji pozwalają na artystyczne doznania.