Ozdoby w kolorach biało-czerwonych

Świętując, używamy biało-czerwonych barw, które od 3 maja 1831 r. uznajemy za narodowe. Biel symbolizuje orła, a czerwień to tarcza herbowa, na której tle eksponowane jest godło. Odpowiednie przepisy definiują kolory reprezentujące flagę, ale przecież spontaniczna radość nie będzie zważać na pantony i odróżniać biel srebrną od bieli śnieżnej. Nie o to wszak w świętowaniu chodzi, bardziej o intuicję i emocje. Połączenie bieli z czerwienią zawsze będzie miało swój walor symboliczny, niezależnie od użytych odcieni.

Świętom narodowym i nie tylko, towarzyszą rękodzielne zabiegi wszelakiego rodzaju. Kleimy flagi, chorągiewki, wyszywamy orły na szydełku, robimy biało-czerwone wklejki itd. Rzecz niby prosta, ale gdy przychodzi co do czego, zastanawiamy się – jak tu dać wyraz patriotycznym nastrojom i jak podkreślić wyjątkowość 11 listopada? Oto kilka podpowiedzi.

Kotylion 

Kojarzony głównie z 3 maja i Świętem Konstytucji, używany jest współcześnie również przy innych okazjach. Wystarczą arkusze papieru z Bloku Deco Happy Color – wycinamy z nich dwie kolorowe rozety (większa czerwona jest tłem, i mniejsza biała). Łączymy je klejem lub taśmą dwustronną, dodajemy podłużne paski (lub kokardy) w wiadomych kolorach i gotowe. Możemy całość przyszpilić agrafkę lub delikatnie naszyć na ubranie. Jeśli chcemy sobie rzecz uprościć, wystarczy Blok z motywem Polska – osobny arkusz jest przeznaczony do wykonania kotylionu wraz z bardzo przystępną instrukcją.

I love Polska

Serce oznacza sympatię i miłość. Popularny kształt serca stał się symbolem, zastępującym słowo. Używamy wiadomych emotikonów, piktogramów, by przekaz stał się jasny i czytelny bez względu na językowe granice. Wycinając pokolorowane (flamastrami, kredkami, farbkami) na biało-czerwono serca tworzymy klarowny komunikat – kocham Polskę. Możemy obejść się bez kolorowania, używając Bloku z motywami Red – połączenie bieli i czerwieni w różnych wzorach i deseniach.

Od serca 3D

Siła „sercowego” przekazu jest bardzo efektowna. Możemy użyć piktogramu w formie przestrzennej, np. jako zawieszki. Serca z papier mâché z serii Eco Craft to gotowe kształty, które można ozdobić, malując np. akrylem metalicznym (srebro i czerwone złoto) i dodając napisy w rodzaju: Polska, I love itd.

Girlandy

Takie klasyczne, radosne, kojarzone ze świętowaniem w amerykańskim stylu! Łatwe do wykonania i bardzo efektownie się prezentują w szkolnej klasie. Wystarczy wyciąć prostokąty lub trójkąty z arkuszu bloku, albo tektury falistej Happy Color Mix i pokolorować je na biało-czerwono (metalicznym markerem, klasycznym lub pędzelkowym, np. Staedtler z serii Magic Journey). Lub użyć gotowych – z efektem złota lub brokatu – bloków dekoracyjnych Happy Color. Arkusze trzeba podziurkować i nałożyć na zwykły sznurek.

Biało i czerwono

Cokolwiek, co będzie w bieli i czerwieni 11 listopada, nabierze niejako z automatu patriotycznego wymiaru. Czy to będą szarfy, kokardy, czy otoki na kapelusz (może bardziej na czapkę i beret) – wszystko to nabierze odświętnego charakteru. Dziecięca wrażliwość, z upodobaniem może oddać się kolorowaniu motyli (zestaw kształtów tekturowych Basic) albo ptaszków (zestaw kształtów tekturowych Birds) na biało i czerwono. I też będzie odświętnie i pięknie!