Pomaluj ubranie w kolorach wiosny

Wiosna wywołuje nagły apetyt na życie, na nowe, na kolory. Najlepiej jasne i soczyste niczym sama wiosna. Innymi słowy czas pomalować świat – na żółto i na niebiesko, ale nie tylko. Zacznijmy od własnych ubrań, których zawsze w szafie mamy za dużo. Szkoda wyrzucać, lepiej uratować, nadając oryginalny, autorski klimat. O czym warto pamiętać biorąc na malarsko-rysunkowo warsztat własne ubrania?

  • Malowanie to nie farbowanie. W obu przypadkach chodzi o zmianę look’u, ale innymi środkami. Farbowanie oznacza zmianę koloru całego ubrania. Zatem nie stosujmy barwników do farbowania tkanin, chcąc stworzyć, na nich jakiś wzór, motyw.
  • Do malowania najlepiej użyć farb akrylowych Happy Color, które są dynamiczne, żywe i bardzo efektowne ze względu na nasycenie barw. Kolory są soczyste, zostawiają intensywny i dobrze widoczny wzór na tkaninie. Akryle są farbami permanentnymi, niemal natychmiast po nałożeniu wysychają, bez potrzeby suszenia.
  • Przygotujmy materiał – ubranie, na którym chcemy malować musi być czyste. Jeśli jest nowe, najlepiej je wyprać, aby pozbyć się środków utrudniających wchłanianie farby. Im bardziej naturalny produkt, tym lepiej – idealna będzie 100% bawełna, wysoka gramatura i ciasny splot albo klasyczny dżins bez streczu.
  • Zanim nałożymy wzór na tkaninę, wypróbujmy swych sił na kartce papieru, przetrenujmy obrazek, zróbmy szkic – korekta na tkaninie nie będzie możliwa.
  • Jaki akryl? Do wyboru są akryle błyszczące, matowe, fluoroscencyjne, pastelowe, z efektem metalicznym lub brokatowym. Do wyboru, do koloru – niektóre sprawdzą się do skromnych aplikacji na płóciennych trampkach, innymi można rozświetlić noworoczną imprezę.
  • Zabezpieczenie tkaniny polega m.in. na umieszczeniu wewnątrz kartonu, ręcznika, które nie pozwolą, by kolor przebił na drugą stronę.
  • Najlepiej użyć sztywnych pędzli, niegubiących włosia. Skośne lub koci język do większych fragmentów, mniejszy, ze szpicem do detali.
  • Należy nałożyć odpowiednio dużą ilość rozrzedzonej farby, by nadać odpowiednio gładki ślizg; suchy pędzel nie sprawdzi się – tkaninie będzie się marszczyć i zwijać.
  • Rysunek. Bardziej precyzyjny wzór wymaga innych narzędzi. Idealnymi do rysowania na ubraniach będą specjalne foliopisy Staedtler Lumocolor Permanent. Oferowane w zestawach zapewniają bogaty wybór kolorów. Ich dodatkową zaletą jest odporność na blaknięcie.
  • Do tworzenia grubszych konturów lub wypełniania kolorem wzoru na tkaninie najlepszy będzie marker Staedtler Lumocolor Art. Dostępne w różnych zestawach kolorystycznych, bardzo wydajne i odporne na działanie słońca.
  • Zabezpieczenia. Po wyschnięciu – najkrócej 24 h – należy przeprasować wzór na lewej stronie, dla pewności z użyciem podkładki w postaci innej tkaniny lub papieru do pieczenia.