Powrót do szkoły, czyli jak zaplanować zajęcia dodatkowe – inspiracja zajęć plastycznych i jakich produktów będziemy potrzebować

Nowy rok szkolny to prawie jak nowy rok kalendarzowy – czas nowych pomysłów, planów i szans no rozwój. Żeby plany nie spaliły się na panewce, należy zawczasu dokonać wyboru, by móc w zajęciach uczestniczyć od samego początku. Możliwości jest wiele, co rusz pojawiają się nowe trendy, te nienowe zresztą też są interesujące. Jakie zajęcia wybrać, by rozwijały i nie okazały się niewypałem?

  • Urban sketching

Dla tych, którzy lubią rysować, ale nie przy stole w zamkniętym pokoju. Wychodzimy w miejski plener i uchwytujemy wybrane elementy. Entuzjaści najchętniej uwieczniają zabytkową, choć nie tylko, architekturę – fasady, portale, także miejski pejzaż z gęstymi uliczkami, brukiem, kamienicami, gazowymi lampami itd. Urban sketching niesie ze sobą nieco więcej dynamiki, artysta jest jak kamerzysta kręcący „z ręki”, rejestruje zdarzenia, nagłe sytuacje, ulotne chwile. W sam raz dla rysowników z wyczuciem akcji.

Materiały: Kredki klasyczne Noris Staedtler (24 szt.), Ołówek Tradition Staedtler do szkicowania, Temperówka na korbkę Fancy M&G (z pojemniczkiem, nie śmieci w plenerze), Szkicownik na spirali Black&Brown Happy Color, Blok rysunkowy Eco Happy Color.

  • Digital painting

Malowanie i rysowanie z zastosowaniem cyfrowych narzędzi nie zwalnia ze znajomości klasycznych podstaw. Wciąż zasadnicza będzie wiedza o świetle, perspektywie, walorze, kontrastach itd. Ale tym razem wiedzę i umiejętności zastosujemy, używając tabletu. Nie musimy rozkładać sztalug, nie potrzebujemy pracowni, nie musimy sięgać po nierzadko drogie farby, pędzle, płótna itd. Możemy szybko zwizualizować swój pomysł, inkorporować go do komputera – zresztą tak jak i swoje klasyczne, analogowe prace – i dalej je opracowywać przy użyciu wszechstronnych cyfrowych narzędzi. To przyszłość dla projektantów (także mody), twórców gier, storyboardów, komiksów itd. Dodatkową zaletą digital painting, jest możliwość szybkiego dystrybuowania prac.

Materiały: tablet graficzny, oprogramowanie, Ołówek Staedtler Noris Digital.

  • Kaligrafia (hand writing)

Kiedyś uczona w szkole sztuka pięknego pisana, poniewczasie zapomniana, dziś powraca w wielkim stylu. Niektórzy poza walorami estetycznymi widzą tym rodzaj ćwiczenia cierpliwości, skupienia, niemal medytacji. Proces nauki to niespieszne praktykowanie, sprzyjające wyciszeniu i dające naprawdę wiele satysfakcji. Używa się kaligrafii dla samego bezinteresownego piękna, ale również w codziennych praktycznych sytuacjach: podpisywania swoich książek, tworzenia zaproszeń, a także w projektowaniu i edytorstwie. Wokół kaligrafii narosło kilka różnych specjalizacji i pojęć (brush painting, hand writing, lettering), które w detalach różnią się, jednak ich wspólnym mianownikiem są litery i ręczne pisanie.

Materiały: Flamastry dwustronne Staedtler do hand letteringu, Pisaki artystyczne Staedtler do kaligrafii.