Prezenty na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to doskonała okazja, by wręczyć pociechom prezent, który będzie inspirował i w efekcie otworzy furtkę do twórczej pasji. Albo przynajmniej pozwoli zając ręce (i głowy) czymś innym niż elektroniczny gadżet.

Pośród pomysłów na prezenty, największą przykuwają te, które mogą w sposób znaczący wpłynąć na pociechę. Otworzyć na inne światy, wyostrzyć wrażliwość, skłonić do podjęcia wyzwania i przyswojenia nowych umiejętności. Takimi prezentami mogą być materiały i przybory artystyczne, które w takim samym stopniu edukują, co sprawiają radość.

Akwarele w kredkach

Nic tak nie przykuwa dziecięcej uwagi co szeroka paleta kolorów, zamknięta w pięknym pudełku. O ile przygodę z kredkami i flamastrami odbyło niemal każde dziecko, o tyle nie każde miało okazję sięgnąć po bardziej niszowe, i tym bardziej efektowne, techniki. Zestaw Watercolour Set Staedtlera to połączenie malowania i rysowania – używając specjalnie opracowanych kredek uzyskuje się efekt akwareli. Wystarczy lekko rozmyć ślad kredki lub zwilżyć lekko grafit, by gładko sunął po kartce bloku jak pędzelkiem. Zarówno sam proces, jak i efekt jest bardzo satysfakcjonujący. Zestaw zawiera kredki, ołówki wodne, temperówkę i czarną gumkę – wszystko, co potrzebne do stworzenia kolorowej akwareli.

Pastele olejne

O powodzeniu pasteli również decydują kolory. Subtelne, wybielone zimowym pejzażem albo wczesną wiosną bezbłędnie przyciągają dziecięce oko – nie jest przypadkiem, że dziecięce ubranka dla najmłodszych często projektuje się z użyciem pastelowych kolorów. Za prezentem w postaci zestawu pasteli olejnych Staedtler Design Journey (do wyboru 12, 24, 36 lub 48 kol.) przemawia też niecodzienna technika i efekt. Zawarty w kredzie pigment wzbogacony jest glinkami, olejem i woskiem, które nadają specyficznego błysku. Można nimi tworzyć detale, posługiwać się malarskimi kreskami, równie dobrze można wypełniać większe fragmenty kolorem. Zwieńczeniem pracy jest umiejętne zabezpieczenie obrazu przy użyciu fiksatywy – kolejny krok w profesjonalnej drodze artysty.

Masa Fimo

Zabawy z masą plastyczną uczą wyobraźni przestrzennej, kształcą małą motorykę (u najmłodszych) i są pierwszym poważniejszym krokiem (zaraz po plastelinie) w stronę rzeźby. Wybierając na prezent zestaw Fimo, warto wziąć pod uwagę wiek artysty, jego zaawansowanie techniczne i artystyczne predylekcje. Zakładając, że przygoda z plasteliną może już dziecko nieco nużyć i że oczekuje bardziej dorosłych wyzwań, można zaproponować zestaw Professional. Zawiera on kompozycje 12 kolorów, które można ze sobą mieszać i uzyskiwać efekt przejść. W wyćwiczonych dłoniach masa może nabierać precyzyjnych kształtów efektownej biżuterii, którą z powodzeniem można nosić. Bardzo interesujący jest też proces tworzenia, który kończy się utwardzaniem w piekarniku. Dodatkowo efekt pracy można podrasować nabłyszczającym lakierem.