Przegląd klejów Happy Color – który do czego służy

Artyści korzystają z różnych mediów i technik. Pojawiają się nowe pomysły, które wymagają odpowiednich narzędzi. Odpowiednich, czyli coraz bardziej specjalistycznych, opracowanych z myślą o konkretnej artystycznej dyscypline. Wciąż oczywiście funkcjonują, i to z powodzeniem, narzędzia uniwersalne, jednak nawet one nie uniosą wszystkich projektów.

Jednym z popularniejszych akcesoriów stosowanych przez artystów jest klej. Od jego wyboru nierzadko zależy powodzenie artystycznego zamysłu, który łączy różne podłoża i materiały. Jakim klejem połączyć różne tworzywa, nie sięgając po podręczniki z chemii ?

Klej magicznie klejący

Popularny i bardzo uniwersalny. Stosowany przez profesjonalnych artystów i na lekcjach plastyki, ceniony za swe wszechstronne zastosowanie – zwłaszcza w scrapbookingu, decoupage’u (nie wszystkie materiały) oraz quillingu. Bardzo spójny, lepki, nie rozmazuje się i stosunkowo szybko działa. Nadaje się do małych napraw (np. podklejenia grzbietów książek) i na szkolne zajęcia, zwłaszcza z zastosowaniem papieru, bibuły i wycinanek.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, korek.

Klej wikol

Często nazywany klejem stolarskim, a to ze względu na szczególną efektywność w pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Bardzo popularny i ceniony w środowisku rękodzielników. Nadaje się do dekorowania, drobnych napraw i prowadzenia różnych artystycznych projektów. Przed użyciem powinien być dobrze wymieszany, a klejony materiał odtłuszczony. Przy wielkoformatowych powierzchniach z drewna wikol wiąże się nawet przez dobę, w przypadku papieru i brystolu zajmuje to kilka minut. Dzięki zawartości żywicy poliwinylowej jest elastyczny, co umożliwia klejenie nieregularnych kształtów. Jest przezroczysty.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, korek, styropian, folia aluminiowa, ceramika, skóra.

Klej winylowy

Bardzo uniwersalny i umożliwiający łączenie różnych tworzyw. Schnie bardzo szybko (ok. 5-10 min) i jest przy tym wytrzymały. Po wyschnięciu zachowuje przezroczystość i bezbarwność. Używany nie tylko przez plastyków, ale także w pracach biurowych i szkolnych.  

Niezwykle wydajny i ekonomiczny jest szeroko stosowany i popularny. Bardzo ceniony przez amatorów scrapbookingu i decoupage’u, również ze względu na swą uniwersalność. Co również bardzo istotne – nie zawiera substancji wywołujących alergię.

Idealny jako podkład do farb akrylowych i tworzenia spękań w technikach decoupage’u.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, korek, filc, styropian, tkanina, skóra, plastik.

Klej PVA

Bardzo popularny i znajdujący szerokie zastosowanie. Nadaje się do wszystkich hobbystycznych technik z wykorzystaniem papieru (scrapbooking, quiling itd.), nie powoduje jego falowania, nie niszczy go, jest bardzo elastyczny i w pełni transparentny.  Szybko schnie (ok. 5-10 min) i nie kruszy się. W połączeniu z aktywatorem nadaje się również do wytwarzania masy plastycznej slime, bardzo popularnej i lubianej przez dzieci. Bardzo wydajny i bezpieczny dla dzieci – stąd też jest częstym elementem uczniowskiej wyprawki.

Zastosowanie: papier, brystol, karton.

Klej quick

Bardzo skuteczny i szybki w działaniu, zasycha już po 9 s. Wytrzymały i elastyczny, dzięki czemu zachowuje spoistość i nie kruszy się. Idealny w pracach hobbystycznych – zwłaszcza modelarskich, scrapbookingu i decoupage’u. Odporny na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Wygodny i bezpieczny w użyciu, dzięki specjalnemu aplikatorowi.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, filc, korek, styropian, folia aluminiowa, ceramika, kaszerowanie.

 Klej decoupage

Gładki, o niemal kremowej konsystencji, czyli ani za rzadki, ani za gęsty, co ważne przy pracy z delikatnymi serwetkami – nieodpowiedni klej powoduje rwanie delikatnego materiału. Odpowiedni zarówno do tradycyjnych serwetek, papieru ryżowego, grubego papieru, a nawet fotografii. Materiał rozprowadza się miękko i bez zmarszczek, co jest podstawą i bez czego trudno o satysfakcję z pracy. Sprawdza się na różnych powierzchniach, także na ziarnistych, porowatych (np. surowe drewno).

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, korek, filc.

Klej scrapbooking

Bardzo uniwersalny, opracowany z myślą o łączeniu różnych tworzyw, z tego względu idealny do scrapbookingu. Zachowuje idealną przezroczystość, co szczególnie ważne w pracach dekoracyjnych, gdzie wszelkie zastosowania powinny być czyste i niewidoczne. Ze względu na swe przeznaczenie bardzo wytrzymały, doskonale znosi częste użytkowanie przedmiotów, do których ozdabiania go zastosowano. Zaopatrzony w wygodny aplikator, ułatwiający pracę.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, filc, korek, styropian, folia aluminiowa, ceramika, kaszerowanie.

Klej all craft

Zdecydowanie najbardziej uniwersalny klej, znajdujący najszersze zastosowanie nie tylko w działaniach plastycznych. Skutecznie łączy wszelkie materiały i tworzywo, co sprawia, że zakres jego możliwości jest niemal nieograniczony. Bardzo wytrzymały, elastyczny i przezroczysty, sprawdza się w różnych technikach – zarówno w scrapbookingu, jak i w tworzeniu drobnych bibelotów, biżuterii itd. Nie kruszy się, zachowuje plastyczność, co jest szczególnie istotne w bardzo precyzyjnych pracach. Odporny na niskie i wysokie temperatury.

Zastosowanie: papier, brystol, karton, drewno, filc, korek, styropian, folia aluminiowa, ceramika, kaszerowanie, papiery z lakierem UV, lakiery dyspersyjne, PVC, kamienie, ceramika, kaszerowanie.