Szkicowanie – jak dobrać odpowiedni ołówek i blok?

szkicowanie Staedtler produkty ołówki

Od szkiców na ogół zaczyna się poważna nauka rysunku, malarstwa i projektowania (design, moda, projektowanie użytkowe), która prowadzi do następnych pięter artystycznego doświadczenia. Szkic może być zatem rasowym dziełem, jak i artystyczną wprawką – niekiedy bywa wszystkim naraz.

Do wykonania szkicu potrzebujemy papieru i odpowiedniego narzędzia – ołówka, węgla, pasteli itd. Każda technika ma swoje ograniczenia i zalety, każda ma swoją specyfikę. Od ich użycia i wyboru zależy, jaki osiągniemy efekt

Ołówek

Najlepsze do szkicowania i wstępnego cieniowania są ołówki twarde, czyli H. Kreślą cienką, jasną, siną linię. Nadają się do tworzenia konturów i detali kompozycji. Są wydajniejsze i rzadziej wymagające temperowania. Ołówki miękkie B są ciemniejsze, umożliwiają cieniowanie i rysowanie kresek o różnych grubościach. Wymagają co prawda częstszego ostrzenia, ale jest to też zaleta, bo urozmaica narzędzie i odkrywa jego możliwości. Ołówki HB to pośrednie rozwiązanie – nie są ani za twarde, ani za miękkie, a przez to uniwersalne. Dobre rozwiązanie na początku pracy ze szkicowaniem.

Najlepiej zaopatrzyć się w zestawy (np. Staedtlera – Mars Lumograph Black S 100 B lub Mars Lumograph), które pozwolą sprawdzić właściwości różnych wariantów lub uzyskiwać niecodzienne efekty, stosując różne ołówki w jednej kompozycji.

Jaki papier?

Bloki: rysunkowy GigA biały, malarski Młody Artysta, szkicowy Młody Artysta, Eco, Blok do rysunku, Mix Media.

Szkicowniki: Młody Artysta, Black & Brown, Plenerowy, Ptaki, Eco.

Węgiel w ołówku

Nie brudzi jak naturalny węgiel, a daje niemal taki sam efekt. Zestaw Mars Lumograph Charcoal łączy grafit z drzewnym, zapewniając mocno nasyconą czerń. Zestaw składa się z trzech ołówków o różnej twardości, co pozwala uzyskiwać złożone efekty.

Jaki papier?

Bloki: szkicowy Młody Artysta, Black & Brown, rysunkowy Eco, szkicowy Eco, Mix Media.

Szkicowniki: Młody Artysta, Plenerowy, Ptaki.

Pastel w ołówku

Świetny do szkiców plenerowych, postaci i portretu. Powstają z połączenia pigmentu z naturalnym spoiwem (najczęściej: glinką). Stwarzają niesamowite możliwości kolorystyczne, a przy tym są tak precyzyjne jak klasyczny ołówek. Ciekawe efekty uzyskuje się, rozmazując ślad suchego pastelu.

Jaki papier?

Bloki: GigA biały, szkicowy Młody Artysta, Black & Brown, rysunkowy Eco, szkicowy Eco, do akrylu, Mix Media, akwarelowy

Szkicowniki: Młody Artysta, Plenerowy, Ptaki.