W kolorach bieli i czerwieni

Biel i czerwień to kod kolorystyczny naszego narodu. Czy wiesz skąd się wzięły te barwy i co oznaczają?

Biały i czerwony to kolory naszej narodowej flagi. Flaga jest ściśle powiązana z godłem. Biały kolor odnosi się do orła, a czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Narodowa biel i czerwień po raz pierwszy pojawiła się podczas obchodów 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wówczas, mężczyźni mieli biało-czerwone szarfy, a kobiety – wstęgi.

Aby poznać historię biało-czerwonej flagi, należy wrócić do 3 maja 1792 roku. Biel i czerwień ustanowiono wówczas narodowymi barwami naszego kraju. Dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego.

Wizerunek polskich barw narodowych oraz wygląd flagi uregulowano ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. Dwa lata później sprecyzowano kolor czerwieni jako karmazynowy, a w 1927 roku zmieniono go na cynober.

Kolory ostatecznie określono w ustawie z 1980 roku: biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień ma symbolizować dostojność i majestat polskich władców. Narodowe barwy symbolicznie nawiązują do historii naszego kraju, kiedy to przez lata walczono o wolność. 

Ale biały i czerwony to nie tylko kolory flagi. Używamy ich także dla podkreślenia świąt narodowych. Wykonujemy dekoracje, którymi ozdabiamy okna, przyozdabiamy sale, w których dobywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia z historii Polski.

Większość tych dekoracji ma charakter własnoręcznie wykonywanych ozdób i przedmiotów.

Do najpopularniejszych należy kotylion.

Happy Color w swojej ofercie ma bogatą gamę produktów, które doskonale nadają się do wykonania patriotycznych dekoracji.

Są śród nich zarówno farby w białych i czerwonych kolorach, ale też cała gama bloków, papierów, kartonów czy bibuły.

Można z nich robić biało-czerwone kwiaty, origami w kształcie żurawi czy gołębi pokoju albo czerwonych serc.

Do wykończenia i uzyskania autorskich kształtów posłużą kleje, pędzle i nożyczki.

Szczególna uwagę w naszej ofercie zajmuje specjalny autorski Blok Polska z motywami nawiązującymi do symboli naszego kraju. Znajdują się tam biało-czerwone serca, napis Polska w różnych stylach, biało-czerwona mapa, a nawet biedronki czy bociany jako symbole polskiej natury.