Niemiecka jakość oczami Polaków

Fragment artykułu, który ukazał się w Papierniczym Świecie nr 4/2016.

Papierniczy Świat: Jak wyglądały Państwa początki z produktami niemieckimi – czy było trudno wprowadzić je na rynek polski? Czy trudno było się przebić z tego typu artykułami?

GDD: Oferujemy produkty takich niemieckich marek, jak: STAEDTLER, UHU, Laco i Folia.

Pierwszą niemiecką firmą, której wyroby GDD wprowadziło do sprzedaży był Staedtler. Firma ta jest znana na całym świecie od ponad 180 lat, a GDD zaczęło promować ją w Polsce od 1990 r. W latach 90. XX wieku najbardziej znanymi produktami Staedtlera w Polsce były wysokiej jakości artykuły techniczne przeznaczone dla specjalistów. Musieliśmy więc pokazać, że Staedtler to również produkty szkolne, biurowe i kreatywne. Początki były bardzo trudne przede wszystkim ze względu na cenę oraz na słabe kojarzenie marki z produktami szkolnymi i biurowymi. Trudna była też walka z zalewającą rynek tzw. chińszczyzną, czyli produkcją masową o bardzo słabej jakości. Klienci stopniowo uczyli się rozpoznawać dobrą jakość oraz, że wysoka jakość ma swoją cenę. I właśnie ta wysoka jakość produktów Staedtlera sprawiła, że klienci docenili je i zaczęli ich poszukać na rynku. Wprowadzając na polski rynek produkty Staedtlera, szczególnie te kreatywne, organizowaliśmy dla naszych klientów szkolenia. Pokazywaliśmy nasze produkty, objaśnialiśmy wszelkie nowinki (np. trójkątną obudowę, wapienną otulinę, technologię Wopex itp.), przedstawialiśmy proekologiczną filozofię, najpierw firmy a obecnie fundacji Staedtler. Demonstrując na specjalnych warsztatach artykuły plastyczne prezentowaliśmy, dlaczego warto z nich korzystać i jak z ich pomocą rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne użytkowników. Na przykład kredki akwarelowe Staedtlera są chętnie używane na zajęciach muzealnych w Wilanowie czy w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdyż mają przepiękne, soczyste kolory, dają spektakularny efekt malowania akwarelą, a oszczędzają kłopotów ze zmianą wody czy jej rozlaniem. Podobnie jest z masą Fimo Air, która nie wymaga wypalania i utwardza się pod wpływem powietrza.

Kolejnym producentem niemieckim, którego produkty oferujemy jest firma UHU. UHU to dobrze znana i poszukiwana marka oferująca wysokiej jakości kleje szkolne, biurowe oraz szeroką gamę klei specjalistycznych. Klej w żółto-czarnej tubce jest jednym z najbardziej znanych produktów markowych naszych czasów. Ponad 100 lat ciągłego postępu w dziedzinie badań i rozwoju jest tym, co charakteryzuje historię UHU. Rozwój innowacyjnych produktów i technik pozwolił firmie UHU produkować pełną gamę najwyższej jakości i wysokiej wydajności klejów, nadających się do wszelkich materiałów. Produkty UHU mamy w swojej ofercie od niedawna, ale na polskim rynku są już obecne i znane.

Papierniczy Świat: Czy produkty te cieszą się dużą popularnością wśród kupujących? Np. w porównaniu z produktami innego pochodzenia oferowanymi przez Państwa firmę?

GDD: Przede wszystkim staramy się, aby produkty przez nas oferowane nie konkurowały ze sobą. Dlatego różnicujemy ofertę i wybieramy tylko te najlepsze produkty. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z różnic w zasobności portfeli naszych klientów i staramy się też do tego dostosować , ale nigdy nie jest to kosztem jakości. Naszym głównym filarem wśród niemieckich firm jest Staedtler.

Papierniczy Świat: Czym charakteryzują się artykuły produkcji niemieckiej? Cechy które je wyróżniają?

GDD: Już wspomnieliśmy o tym, ale naprawdę trzeba to podkreślić. Najważniejszą cechą, która wyróżnia niemieckie produkty oferowane przez GDD to bardzo wysoka jakość. Przy czym wysoką jakość rozumiemy nie tylko jako bardzo dobry produkt, ale też jako produkt bezpieczny dla dzieci (zgodny z normą EN 71, niezawierający PCV ani ftalanów, ani lateksu), wykonany zgodnie z dbałością o środowisko naturalne (m.in. drewno pozyskiwane z certyfikowanych, trwale zalesianych plantacji PEFC), do którego produkcji została użyta najnowocześniejsza technologia (wapienna otulina ABS, technologia Wopex). Są to produkty, ciągle unowocześniane i dostosowywane do potrzeby wymagającego klienta. Wystarczy wspomnieć o markerach i cienkopisach (Staedtler), które mogą pozostać otwarte bez skuwki przez kilka dni i nie wyschną czy o zakreślaczach, które nie rozmazują atramentu i są widoczne na kserokopiach i faksach. Przy tym wszystkim producenci dbają o nowoczesne wzornictwo, czyli produkt ma być ładny i ergonomiczny. Jeśli do tego dodać ferie barw (42 kolory cienkopisów Staedtlera) i wzorów (ponad 200 motywów w blokach Folii), to mamy kompletny zawrót głowy.

Kolejną, ważną cechą jest kompleksowość oferty. Jeśli mówimy o pisakach, to mamy na myśli pisaki do papieru, kartonu, folii, plastiku, metalu, drewna, skóry, szkła, porcelany, płyt CD/DVD, polistyrenu, tekstyliów, powierzchni powlekanych, tablic białych czy flipchartów. Pisaki wodoodporne, zmywalne, nieblaknące, szybkoschnące, nierozmazujące się, nieprzebijające, odporne na czynniki zewnętrzne. Jeśli oferujemy kleje, to są to kleje (UHU) w sztyfcie, w sprayu, w tubce, w taśmie, w postaci masy, z aplikatorem, z brokatem, dwuskładnikowe. Są to kleje do papieru, kartonu, drewna, słomy, korka, tekstyliów, skóry, styropianu, porcelany, szkła, ceramiki, gumy, tworzyw sztucznych, materiałów silikonowych. Kleje ciepłoodporne, szybkowiążące, wolnowiążące – jakie tylko są potrzebne.

Naszą dewizą jest zaspokojenie najbardziej wyrafinowanych wymagań i potrzeb naszych klientów. I w tym bardzo nam pomagają nasi niemieccy kontrahenci.

 

Cały artykuł poniżej (kliknij obrazek)

Noris_tarcza